Provisional Programme & Confirmed Speakers

Sunday, 1 July 2018

09.00 - 16.00

Registration and Satellite Events

16.30 - 16.45

Opening Ceremony

16.45 - 17.45

Opening Plenary Lecture

Kurt Wüthrich

17.45 - 18.30

Plenary Lecture 2

18.30 - 20.30

Welcome Reception and Buffet Supper in the Exhibition

Monday, 2 July 2018

09.00 - 10.00

Plenary Lecture 3

Dario Neri

10.00 - 10.30

Coffee and exhibition/posters

10.30 - 12.30

Parallel Symposia

Stream 1
Biotherapeutics

Gene and viral therapies

Speaker to be confirmed

Stream 2
Agricultural Food & Env Biotech

Biofortification of crops

Ian Dodd

Stream 3
Industrial Biotech

Metabolic enginering & synthetic biology

Beatrix Suess

Stream 4
Biomaterials/Bionanotech

Nanomedicine

Patrick Boisseau

12.30 - 13.30

Lunch and exhibition/posters

13.30 - 15.00

Highlight Events

14.30 - 15.00

Flash poster presentations

15.00 - 17.00

Parallel Symposia

Stream 1
Biotherapeutics

Cell therapy

Karin Hoogendoorn

Stream 2
Agricultural Food & Env Biotech

Plant stress tolerance

Jozef Šamaj

Stream 3
Industrial Biotech

Fermentation & downstream processing

Dirk Weuster-Botz

Stream 4
Biomaterials/Bionanotech

Biosensors & biochips

Bernhard Schuster

17.00 - 19.00

Poster session 1: odd numbers in attendance

Tuesday, 3 July 2018

09.00 - 10.00

Plenary Lecture 4

Rainer Meckenstock

10.00 - 10.30

Coffee and exhibition/posters

10.30 - 12.30

Parallel Symposia

Stream 1
Biotherapeutics

New formats

​Patrick A. Baeuerle

Stream 2
Agricultural Food & Env Biotech

Molecular farming

Eva Stöger

Stream 3
Industrial Biotech

Industrial biotransformation

Isabelle André

Stream 4
Biomaterials/Bionanotech

Tissue engineering

Yu-Chen Hu

12.30 - 13.30

Lunch and exhibition/posters

13.30 - 15.00

Highlight Events

14.30 - 15.00

Flash poster presentations

15.00 - 17.00

Parallel Symposia

Stream 1
Biotherapeutics

Bioprocessing

Paula Alves

Stream 2
Agricultural Food & Env Biotech

Improvement of food and feed

Emilio Montesinos Segui

Stream 3
Industrial Biotech

Multi-step reaction cascades

Selin Kara

Stream 4
Biomaterials/Bionanotech

Single cell analysis

Speaker to be confirmed

17.00 - 19.00

Poster session 2: even numbers in attendance

20.00 - 22.30

Congress Networking Dinner

Wednesday, 4 July 2018

09.00 - 10.00

Plenary Lecture 5

​Kristala Jones Prather

10.00 - 10.30

Coffee and exhibition/posters

10.30 - 12.30

Parallel Symposia

Stream 1
Biotherapeutics

Analytics and QC

Christian Schöneich

Stream 2
Agricultural Food & Env Biotech

Biodegradation

Christof Holliger

Stream 3
Industrial Biotech

Biobased resources, pretreatment etc

Marcel Wubbolts

Stream 4
Biomaterials/Bionanotech

Bioprinting

Speaker to be confirmed

12.30 - 13.30

Lunch and exhibition/posters

13.30 - 15.30

Parallel Symposia

Stream 1
Biotherapeutics

Formulation, package and delivery

Wolfgang Friess

Stream 2
Agricultural Food & Env Biotech

Sustainable environmental technologies

Juan Lema

Stream 3
Industrial Biotech

Integrated processes

Lisbeth Olsson

Stream 4
Biomaterials/Bionanotech

Bioactive nanomaterials

Speaker to be confirmed

15.30 - 16.00

Coffee in parallel session rooms

16.00 - 17.00

Plenary Lecture 6

Twan Lammers

17.00 - 17.15

Closing Ceremony and Handover to ECB2020